• PRAVIDELNÁ PÉČE O SEDLO

    Hledání a nalezení toho pravého sedla je často dlouhá cesta. Když už se to povede, tak určitě chcete, aby vám dlouho vydrželo a dobře sloužilo. A proto se o něj musíte pečlivě starat.

    Sedlo – pro mnoho jezdců klíčová věc. Dobře padnoucí, pohodlné sedlo, které jezdce podpoří je pro jezdec moc důležité. Mnohdy je jeho hledání a nalezení náročné, vynaloženým úsilím, časově i finančně. Jaká je to ale radost, když to pravé sedlo najdete!

    Ano, starostlivá péče o sedlo může prodloužit jeho životnost o mnoho let. Navíc sedlo, o které je dobře pečováno, je měkčí a příjemnější pro koně i jezdce. Pouhým pohledem lze poznat, jak zodpovědně se jezdec o sedlo stará. Nebo nestará.. I staré sedlo s kvalitní péčí může vypadat lépe než novější, zanedbávané.

    Jak často o sedlo pečovat

    Sedlo by se mělo vyčistit pokaždé, když je viditelně znečištěné. Dále je důležité vyčistit jej vždy před mazáním – konzervací. Čistit a konzervovat by se sedlo mělo v ideálním případě jednou za 2 týdny, ale pokud se sedlo vhodně ošetříte jednou za měsíc, mělo by to stačit.

    Konkrétní péče o sedlo, co se týče volby čistících a konzervačních prostředků, včetně jejich způsobu a frekvence aplikace je doporučena výrobcem sedla a může se lišit i u jednotlivých sedel v závislosti na použité kůži, stáří sedla a podmínkách, v jakých je sedlo užíváno a skladováno. Jinou péči potřebuje sedlo, ve kterém se jezdí i v dešti, než sedlo, ve kterém se jezdí venku jen za pěkného počasí, a za deště se jezdec s koněm schovají do haly.

    Jaké přípravky vybírat? 

    Na kvalitních přípravcích pro péči o sedlo není vhodné šetřit, opravdu jsou mezi nimi rozdíly. Vždy je vhodné používat přípravky pro péči, které doporučuje výrobce vašeho sedla. Každý přípravek má své jedinečné vlastnosti a je uzpůsoben péči o konkrétní typ kůže na daném sedlu.

    Čištění versus konzervace

    Nepleťte si pojmy – čištění a konzervace (běžně se používá slovo „mazání“) jsou dvě naprosto odlišné procedury a žádná z nich se nesmí vynechat. Nejdříve je nutné sedlo vyčistit od ulpělých nečistot a následně sedlo namazat vhodným konzervačním přípravkem, který kůži ochrání a vyživí. Nikdy nemažte špinavou kůži!

    Jak postupovat?

    • Teplo je základ
      Nejdříve je vhodné sedlo umístit do tepla. Kůže je přírodní materiál se specifickými vlastnostmi a potřebuje čas, aby se v ní otevřely póry, a bylo následně možné ji pořádně vyčistit a ošetřit. Přípravky pro péči o sedla je vhodné také ponechat v pokojové teplotě, aby se s nimi lépe pracovalo.
    • Čištění sedla
      Prvním krokem je důkladné vyčištění sedla od mechanických nečistot z povrchu a struktury kůže. K tomu je potřeba čistá houba nebo měkký hadřík, teplá voda a vhodný čisticí přípravek. V nabídce je více druhů sedlových mýdel, které je možno použít. Vyzdvihnout bychom mohli Effax sedlové mýdlo glycerinové, které patří k nejkvalitnějším z nabídky na trhu. Při čištění použijte jen to nejnutnější minimální množství vody, abyste kůži zbytečně moc nenamočili. Přebytečnou vodu ze co nejlépe otřete a před dalším krokem nechte sedlo zcela uschnout. Nikdy nemažte vlhkou či dokonce mokrou kůži.
    • Konzervace
      Následně přichází na řadu mazání – konzervace sedla. Pomocí měkkého hadru, štětce, nebo houbičky (podle toho, jestli používáte tuhé mazání nebo olej) naneste přípravek na celou plochu a nechte ho vsáknout. Sedlo se zpravidla maže celé kromě sedlových zápinek. Ať už jste vybrali olej nebo balzám, po nanesení ho nechejte cca 15 minut působit a zbytek, který se nevsákne, setřete jemným hadrem a vyleštěte.

    Naše tipy na konzervační přípravky

    Naprostým bestsellerem je klasický balzám od německé firmy Effax. Další oblíbené balzámy v našem sortimentu jsou balzám na kůži Prestige, který má velmi příjemnou krémovou konzistenci a výborně se s ním pracuje, nebo také olej Effax Leder-Soft, který změkčí i starou ztvrdlou kůži. 

    Jak se starat o sedlo, které je často vystaveno vlhku?

    Konzervace s vyšším podílem vodoodpudivé mastné složky je žádoucí především v případě, kdy je sedlo vystaveno náročnějším vnějším podmínkám, především jízdě v dešti. Zde můžeme doporučit opět Effax balzám na kůži nebo Passier balzám na kůži, které dokáží kůži velmi kvalitně před nepřízní počasí ochránit. 

    Mazání sedla zespoda

    Je důležité nemazat jen svrchní část sedla, která je na očích, ale zaměřit se i na spodní stranu. Ta je totiž velmi namáhaná. Sedlo dělí od koně pouze podsedlová dečka, a když se při intenzivní práci propotí, pot se dostane až na polštáře a bočnice. Sůl obsažená v potu koně v narušuje strukturu kůže a snižuje její životnost. Pro lepší ochranu kůže doporučujeme spodní část sedla mazat mastnějším přípravkem než vršek. Navíc mazání sedla zespoda zásadním způsobem napomáhá tomu, aby sedlo změklo a zlepšila se jeho prostupnost vůči koni. Mezi vhodné možnosti se řadí olej Effax Leder-Soft nebo olej od italského výrobce Prestige.

    Aby nové sedlo změklo

    Každé nové sedlo, které přijede od výrobce, je tvrdší a méně poddajné než sedlo, na kterém se již delší dobu jezdí. Závisí jen na péči jezdce, za jak dlouho se sedlo stane měkkým, příjemným a poddajným. Zásadní roli hrají dva faktory – intenzita ježdění a kvalita péče o nové sedlo. Nové sedlo je vhodné 2x za týden pečlivě promazat vhodným přípravkem na kůži po dobu dvou týdnů, následně pak sedlo lehce namažte 1x za týden, dokud se nestane dostatečně komfortním pro koně i jezdce. Mezi tím je vhodné v sedle intenzivně jezdit a uchovávat ho v sedlovně při pokojové teplotě, aby se přípravek mohl do kůže dobře vstřebávat.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    Související příspěvky

    360x360 AD
    Back to top